AT
Због бројних незаконитости у поступку организовања јавног увида у Нацрт Просторног плана Републике Србије од 2021. до 2035. године Удружење „Павле Бакић“ се прикључило бројним удружењима и асоцијацијама грађана у Србији захтевом за понављање јавног увида.
Удружење „Павле Бакић“ је 3. маја доставило Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре „Примедбе на Нацрт просторног плана Републике Србије од 2021. до 2035. године. Само два дана уочи јавне седнице комисије за јавни увид јавност је обавештена о терминима одржавања јавних седница. На списку је првог дана, под редним бројем два, било и Удружење „Павле Бакић“.
Списак учесника јавне седнице комисије за јавни увид у Нацрт Просторног плана Републике Србије, најављене за 25. јун (извор: сајт Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, преузето 27. јуна)
Због тога што је процедура јавног увида у Нацрт Просторног плана Републике Србије од 2021. фо 2035. године, као и извештаја о стратешкој процени уз наведени документ, организована од стране Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре противно одредбама Закона о планирању и изградњи и Закону о стратешкој процени утицаја на животну средину, Удружење „Павле Бакић“ се придружило захтевима за понављање јавног увида.
Не желећи да учествују у незаконитом поступку Бакићевци нису желели да присуствују на седници у петак, 25. јуна, па су се придружили захтевима о понављању јавног увида удружења: Београдска отворена школа, Институт за урбане политике, Удружење Полекол и Иницијатива Право на воду, РЕРИ, WWF Adria, Центар за истраживање биодиверзитета и Центар за културну деконтаминацију.
Захтев Удружења „Павле Бакић“ за понављање јавног увида у Нацрт Просторног плана Републике Србије од 2021. до 2035. године
-Наше примедбе на Нацрт Просторног плана Републике Србије односиле су се на суштинске теме од значаја за будућност Аранђеловца и Шумадије, а како је јавни увид организован без јавне расправе и организовања округлих столова, трибина и скупова са заинтересованим представницима јавног живота одлучили смо се да тражимо понављање јавног увида. Наше примедбе о потреби ограничавања експлоатације мермера на Венчацу, обезбеђивања воде за пиће за Аранђеловчане са водотока Макиш – Младеновац, проглашавање шумадијских планина за предону целину и ревизија аката о заштити за ауто-пут „Карађорђе“ свакако и заслужују укључивање шире јавности, најпре Аранђеловца и суседних места у Шумадији – рекао нам је мр Драган Тодоровић, председник Удружења „Павле Бакић“ у Аранђеловцу.
Примедбе Удружења „Павле Бакић“ на Нацрт Просторног плана Републике Србије 2021-2035, од 3. маја 2021. године
За сутра је на седницама комисије за јавни увид на Нацрт Просторног плана Републике Србије од 2021. до 2035. године предвиђено учешће представника аранђеловачке и тополске општине. Грађани наведених општина, а ни јавност Шумадије, не зна ништа о примедбама представника власти Тополе и Аранђеловца на нацрт најзначајнијег урбанистичког акта, који трасира будућност развоја Србије.
Да ли ће у планском акту остати претежна намена из уводне фотографије у овај текст – „експлоатација минералних сировина“ – или ће победити разум и начела одрживог развоја туризма и пољопривреде, уз очување културног наслеђа, зависи и од тога да ли ће јавни увид бити поновљен (као што је тражено од стране неколико удружења у Србији) – што је мала вероватноћа, или ће јавни увид бити смандрљан на брзину, уз учешће осталих – што је извесније да ће се десити. Кад неко ово буде читао после 2035. године – Бакићевцима ће бар бити мирна савест, јер су опет покушали да учине нешто о чему су скоро сви, бар у Аранђеловцу, ћутали. А народна изрека сликовито каже да је ћутање – одобравање. А кад је већ тако онда ни накнадном чуђењу шта то би са нама – нема места.