Фото: Јован Николић
АТ
У Винарији „Александровић“ у Винчи код Тополе данас врцале креативне „варнице“ студената и примедбе и похвале жирија, који је одлучио да су најбољу презентацију имали чланови тима Уноверзитета „Сингидунум“ у Београду.
Захваљујући Јовану Николићу из Тополе, студенту Факултета за туристички и хотелијерски менаџмент у Београду, четрнаестог мајског дана ове године представљена је завршница вишемесечног пројекта у организацији Удружења „Iuvenes“, чији је амбициозни Јован директор.
Позив који смо недавно објавили и на нашем порталу привукао пажњу јавности, не само у Тополи
Вештим пребирањем по диркама хармонике Ђорђе Зечевић, ученик Средње школе „Краљ Петар Први“ у Тополи, приредио је милозвучну шареницу винских песама Шумадије у сали за састанке, ушушканој на спрату Винарије „Александровић“. У финишу веселе хармоникашке дородошлице мало је фалило да се присутни и певањем придруже тонском рефрену песме „Ај, берем грожђе, бирам тамјанику“.
Млади хармоникаш Ђорђе Зечевић (фото: скриншот, фејсбук-профил Марије Лазаревић, преузето 14. маја 2023. године)
Баш кад су почели да се разабирају шапатом изговорене речи како би после овог хармоникашког винског сплета лепо пасовала чаша вина, на пример „Тамјанике мускат отонел“ из Винарије „Деспотика“ чији је власник Веселин Деспотовић био један од чланова жирија, уследиле су и поетске метафоре „Винске песме“, коју је казивала Магдалена Карић, такође ученица Средње школе „Краљ Петар Први“ у Тополи.
Слева: Марија Обрадовић и рецитатор Магдалена Карић (фото: скриншот, фејсбук-профил Марије Лазаревић, преузето 14. маја 2023. године)
Након музичких и поетских порука присутнима се обратила модератор догађаја Марија Обрадовић, професор српског језика и директорка Основне школе „Живко Томић“ у Доњој Шаторњи, указујући на повод и садржај окупљања, уз надметање четири (од којих ће један бити проглашен као најбољи) тима студената на тему „Вински туризам као потенцијал за развој општине Топола“.
Јован Николић, директор Удружења „Iuvenes“
-Захваљујем општини Топола, студентима и руководству факултета који су прихватили предлог Удружења „Iuvenes“ да припреме своје презентације, као и свима Вама који сте данас одлучили да будете гости у Винарији „Александровић“, где су дали велики допринос у организовању ове манифестације посвећене разматрању могућности унапређивања винског туризма у општини Топола. Централној Шумадији конкурентска регија је фрушкогорска, а како се обе налазе на око 70 км од Београда, потребно је да позиционирамо наш крај у свести посетилаца одређеним посебностима о којима ће данас овде бити речи – рекао је Јован Николић.
Такмичарски дуо Економског факултета у Београду – Уна Крвавац и Александра Ђорђевић
Прву презентацију имале су студенткиње Економског факултета у Београду Уна Крвавац и Александра Ђорђевић. Говорећи о значају „Опленачке бербе“, која ће ове године имати велики, 60-годишњи јубилеј, предложиле су да манифестација буде употпуњена едукативним садржајима и афирмисањем програма „Путевима вина“, од Краљеве винарије, преко Винарије ПИК „Опленац“ до „Рогана“ и „Винарије де Лена“, на пример.
Пажњу присутних привукла је идеја о блиц-обуци посетилаца „Опленачке бербе“ за сомелијере, с маркетиншким називом „Постани сомелијер за један дан“.
Чланови жирија, први ред, слева: Мирослав Кнежевић, декан Факултета за хотелијерски и туристички менаџмент у Београду, Веселин Деспотовић, власник Винарије „Деспотика“ код Смедеревске Паланке, принцеза Љубица Карађорђевић, председница жирија, принц Михаило Карађорђевић и Владимир Радојковић, председник општине Топола
-Драго ми је што у својој презентацији нисте предложили формирање нове манифестације посвећене вину, већ указали на могућности употпуњавања „Опленачке бербе“ новим садржајима и приступом у маркетиншком позиционирању. Изузетно важан део „Опленачке бербе“ је Сабор народног стваралаштва, а већ 18 година имамо програмски део „Фестивал вина и ракије“ – рекао је, између осталог, Владимир Радојковић, председник општине Топола“, коментаришући садржај презентације студената.
Тандем Технолошко-металуршког факултета у Београду Николина Стојиљковић и Дамјан Савчић
Студенти београдског Технолошко-металуршког факултета, Николина Стојиљковић из Тополе и Дамјан Савчић из Нових Бановаца, потенцирали су потребу израде заједничког промотивног материјала за све винарије, уз коришћење свих облика презентације, аналогне и дигиталне, како би се потенцијални посетиоци, а поготово гости Опленца и Тополе, што боље упознали са понудом свих 18 винарија на подручју тополске општине.
-Изузетно је важно да што више младих људи, академски образованих и посвећених развоју туризма, поготово у области винског туризма, по коме је општина Топола одавно и надалеко препознатљива, учествује у активностима попут данашње у Винарији „Александровић“ у Винчи. Све активности у туризму потребно је да буду прожете садржајима у области културе и уметности, јер овом крају је такав приступ једино примерен – рекла је принцеза Љубица Карађорђевић.
Принцеза Љубица Карађорђевић
У трећој такмичарској екипи били су студенти Факултета за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи, Анђела Николић из Врања и Петар Миладиновић из Краљева. Пажњу присутних привукао је њихов предлог да глумци из Тополе, Игор Ђорђевић и Борис Миливојевић, буду више ангажовани у промоцији туристичких манифестација Опленца и Тополе.
Такмичарска постава Факултета за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи – Анђела Николић и Петар Миладиновић
Сви такмичари су у својим презентацијама представили и све битне елементе шанси и претњи за развој винског туризма на подручју тополске општине, а међу претњама за развој студенти Факултета за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи су индентификовали и „недостатак жеље за напредовањем“, чиме су дотакли „живу рану“ апатије која је погубна за било какав напредак.
У публици су били грађани и политичари тополске општине – Мирко Радовановић, заменик председника општине и Срђан Срећковић, саветник и Слађана Глишић, директорка Туристичке организације општине Топола
Победничка екипа Универзитета „Сингидунум“ једина је имала три члана (Јелена Боровац, Ирена Вучковић и Анита Бабић), а предност у односу на остале такмичаре показали су у конкретном елаборирању програма продужног викенда у Тополи ради посећивања винарија. Сматрају да би групе требало да имају четири до највише 15 чланова, како би сваком постиоцу била посвећена максимална пажња. Израчунали су и износе укупног туристичког промета, трошкова и зараде организатора тих програма, а при крају презентације организовали су и квиз-такмичење за присутне, уз скенирање QR (Quick Response – brz odziv). На свако питање била су понуђена три одговора, у различитим бојама. Наизглед једноставна питања условила су погрешне одговоре, што је изазвало шаљиве коментаре и опуштенију атмосферу после двочасовних озбиљних презентација и критичких коментара чланова жирија, који нису имали баш лак задатак да лауреат победника доделе екипи београдског Универзитета „Сингидунум“.
Као занимљиве одјеке са данашњег скупа издвајамо најаву Веселина Деспотовића да су при крају договори о формирању „Балканске винске мреже“, што ће представљати искорак у активностима Удружења винара Шумадије које тренутно има 51-ог члана. Пажњу присутних привукли су и коментари др Мирослава Кнежевића, који је од 2017. године био и државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација, и мр Драгана Тодоровића, дугогодишњег директора хотела „Извор“ у Аранђеловцу, о великој шанси коју су имали Аранђеловац и Топола да формирају јединствену туристичку дестинацију у складу са Стратегијом развоја туризма од 2016-2025. године. До данас та шанса није искоришћена, али наду дају неформални разговори са представницима општине Топола о потреби интензивирања свих активности како би та шанса била остварена у наредном периоду.
Све у свему, Јован Николић и сви који су учествовали у организацији занимљивог догађаја у Винарији „Александровић“, имају пуно разлога за задовољство. Показали су озбиљност и спремност да ураде све што је потребно како би све протекло у најбољем реду, али и доказали да знају да попакују све коцкице, попут мозаика на фрескама опленачког храма, на путу од идеје до реализације.
Присетисмо се и писма које је Јован Николић послао нашем порталу пре око четири године, па како бисте ближе спознали начин размишљања тадашњег средњошколца препоручујемо Вам да прочитате текст на линку
https://www.stvarnost.rs/pisu-nam/o-dvorinama-i-pavlu-bakicu-iz-ugla-istrazivaca-iz-petnice
Ево како је догађај у Винарији „Александровић“ у Винчи прокоментарисала и Јованова мајка:
Скриншот, фејсбук-профил Данијеле Јанковић Николић, преузето 14. маја 2023. године
Срећом, показало се на скупу у органзацији Удружења „Iuvenes“ да „иду, долазе млади“, с вољом да мењају затечено стање. Старији, ако не могу да им помогну, ваљало би бар да им – не одмогну.