Љ. Стојановић
Оптужницу за кривично дело бесправне градње на објекту „Ловачки дом“ на Букуљи подигло је Основно јавно тужилаштво у Аранђеловцу против законског заступника „Буковичке бање Стублина“, али у судском поступку није одржано ни једно рочиште. И данашње је одложено за 19. мај.
Биће скоро годину дана како судија Милан Бабић у Основном суду у Аранђеловцу није одржао ни једно рочиште у случају бесправне реконструкције и доградње објекта „Ловачки дом“ на Букуљи током 2020. године, а које подлеже кривичном делу грађења без грађевинске дозволе из чл. 219а Кривичног законика Републике Србије.
На четири рочишта, од августа прошле године до данас, ниједном се није појавила оптужена Верица Милојевић у својству законског заступника „Буковичке бање Стублина“ ДОО Аранђеловац. Она је, како је констатовао судија Бабић, уредно позвана и овог пута, а данас се није појавила ни њена пуномоћница адвокатица Анђела Станишић. Њихово одсуство је до сада правдано болешћу једне или друге и смртним случајем у породици (како је саопштено данас) што ће, истакао је судија Бабић, бити проверено.
Наредно рочиште је заказано за 19. мај, али с обзиром на досадашњи ток (не)суђења, можемо сумњати да се цео поступак развлачи и одлаже, да не кажемо опструише, како би случај застарео.
Данас се једино уредно као сведок одазвала позиву судије Снежана Миливојевић, грађевински инспектор Оељења за инспекцијске послове општине Аранђеловац. Она је августа 2020. године донела решење о забрани извођења било каквих радова на «Ловачком дому», а затим је поднела и кривичну пријаву за бесправну градњу Основном јавном тужилаштву, што је пре тога учинило и аранђеловачко Удружење «Павле Бакић».
Жута трака грађевинског инспектора на градилишту на врху Букуље није, међутим, спречила поменуто предузеће да несметано настави реконструкцију и доградњу тог објекта, па је чак и без употребне дозволе стари-нови „Ловачки дом“ отворен за посетиоце пред Нову 2021. годину. С новим називом - «Ресторан Букуља» и тотално промењеним изгледом објекат и данас несметано ради.
Констатујући ко је све присутан данашњем рочишту, судија Бабић је тражио од писца ових редова чланску карту једног од удружења новинара Србије, мада није неопходно да новинар мора уопште и да буде члан било ког новинарског удружења. То је лична ствар новинара да ли ће припадати овом или оном струковном удружењу. Што се тиче НИН-а за који новинарка пише већ четири године, она овог пута није имала уобичајену легитимацију тог новинско-издавачког предузећа. НИН је, заправо, недавно променио власничку структуру, па још увек нису урађене нове новинарске легитимације. Чини се, међутим, да судији није било довољно такво образложење, па чак ни оригинални ауторски уговор закључен и оверен између новинарке и директорке НИН-а Јелене Дракулић Петровић.
Та размена чињеница је у сваком случају била ирелевантна, јер рочиште није одржано, а до следећег надамо се да ће бити уклоњене све недоумице и у вези будућег присуства новинара на рочиштима у овом кривичном поступку.