АТ
Ни у „Нацрту Просторног плана Републике Србије од 2021. до 2035. године“ ни у „Нацрту Извештаја о стратешкој процени утицаја Просторног плана Републике Србије од 2021. до 20135. године на животну средину“ нигде се не помиње Букуља и ресурси руде литијума.
У наведеним документима, који су на јавном увиду до прекосутра, 5. маја, подручје Јадра и Лознице су најчешће помињани као места на којима су утврђене значајне количине литијума: „Простор средишње (централне) Србије није богат индикованим и истраженим металичним минералним сировинама. На овом простору економски најзначајније је лежиште олова и цинка „Рудник“ на планини Рудник са рудним резервама од око 3 Мт... На простору западне Србије као економски најзначајније су утврђени геолошки ресурси литијума у руди јадарита у Јадарском неогеном басену код Лознице, који су процењени на око 136 милиона т (стр. 58. „Нацрта Просторног плана Републике Србије од 2021. до 2035. године“).
На 200. страни „Нацрта Просторног плана Републике Србије од 2021. до 2035. године“ написано је и следеће: „У периоду до 2025. године покренуће се за Републику Србију економски најзначајнија експлоатација литијума у Јадарском басену, који је, са количином и садржајем литијума и бора у руди, један од најзначајнијих потенцијала у светским размерама“.
Иако Букуља и ресурси литијума ни једном нису поменути, Удружење „Павле Бакић“ је Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре доставило своје примедбе и сугестије, ради обезбеђења Букуље од рударења литијума, обуздавања власника рудника на Венчацу од прекомерне и убрзане експлоатације белог мермера и обезбеђивања водоснабдевања са Макиша, као и стварања услова за развој туризма на подручју централне Шумадије.
Примедбе и сугестије Удружења „Павле Бакић“ Аранђеловац, од 3. маја 2021. године
Иначе, „Нацрт Просторног плана Републике Србије од 2021. до 2035. године“ и „Нацрт Извештаја о стратешкој процени утицаја Просторног плана Републике Србије од 2021. до 20135. године на животну средину“ на јавном увиду су од 5. априла до 5. маја.
За достављање примедаба и сугестија заинтересованих појединаца и правних лица има још само два дана, а да ли ће још неко из Аранђеловца упутити примедбе и сугестије на два изузетно важна урбанистичка акта за нашу будућност - ускоро ћемо сазнати.