еС
Свештеник Милош Маринковић, парох села Бања, служио је на Михољдан парастос Павлу Бакићу, последњем српском деспоту, који је пре 485 година погинуо у Угарској бранећи Европу од најезде Османлија.
Први су на Дворине приспели ученици III/1 одељења Основне школе „Милош Обреновић“ у Аранђеловцу са учитељицом Љубицом Арбутином. Наиме, после овогодишње петровданске скупштине Бакићеваца, када је у руководство подмлатка Удружења „Павле Бакић“ именован Светозар Николић, ученик тог одељења, заједно са Брезовчанима Матеом и Младеном Стевановићем из школе „Душан Радоњић“ у Бањи, та вест се брзо пронела како међу ђацима и родитељима, тако и у колективу ОШ „Милош Обреновић“. Брзо су се сагласили да би ваљало сви да посете Дворине и виде где ће то да буде изграђен средњовековни двор Павла Бакића, највероватније у будућем времену када садашњи подмладак Удружења буде био у пуној животној снази.
Владета Коларевић, председник скупштине Бакићеваца, говори ученицима III/1 одељења ОШ „Милош Обреновић“ о Павлу Бакићу у народном предању
Некад беше „ставио деда свог унука у крило, па му беседи шта је некад било“, а сад је Светозар Николић (Захарије, како то воли да каже његов деда Владета Коларевић) заједно са својим другарицама и другарима дошао на Дворине да би сви заједно чули шта је то некад под Венчацом било, кад је пре пет векова ту живео Павле Бакић са својом породицом.
Млађане основце заинтересовала је и средњовековна црква из 14. века, чије зидове су пожели и сами да додирну
-Мислим да ће деца овај дан памтити и да ће некима ово бити подстицај да се више заинтересују за нашу прошлост коју, нажалост, и ми старији још увек откривамо. Било нам је много лепо. Хвала Вам за све што смо на Михољдан доживели на Дворинама – рекла нам је Љубица Арбутина, учитељица одељења III/1 Основне школе „Милош Обреновић“ у Аранђеловцу.
У знак захвалности ђаци су Удружењу „Павле Бакић“ поклонили књигу „И Орфеј је ишао у школу“, са потписима који ће красити библиотеку Бакићеваца.
Оригинална посвета ученика и учитељице ОШ „Милош Обреновић“ у Аранђеловцу Љубице Арбутине
Атмосферу лепог дружења и радост окупљања на Дворинама као да је „видео“ и Иван Златковић, директор ОШ „Милош Обреновић“, када је у уводу књиге „И Орфеј је ишао у школу“, још 2016. године, написао: „ова књига духовитог наслова И Орфеј је ишао у школу има за циљ да укаже на онај део човечанства који је суштина нашег постојања, као и на симболични свет митских певача и стваралаца који покушавају да остваре своје хуманистичке идеале и завете, како би спасили своју Еуридику, а тиме и васцели свет од утицаја злих сила. Орфејевску мисију могу имати само посвећени, они који искреног и часног срца носе лиру будућности у себи, а то су деца, једина права и неугасива луча нашег постојања.“ И управо та деца, која су на Михољдан била на Дворинама, јесу и биће весници не само другачијег односа према историји, већ ће они изградити и средњовековни град Павла Бакића на Венчацу, али и као „неугасива луча нашег постојања“ спасити „васцели свет од утицаја злих сила“, зашта је потребна искрена подршка и свих садашњих поколења.
У протеклих годину дана прелазна заставица Осмог литерарног конкурса „Павле Бакић 2022“ била је у Основној школи „Веља Герасимовић“ у Венчанима. Директорка те школе, Душица Шарац, обавестила је 21. септембра Удружење „Павле Бакић“ да су изабрана три најбоља литерарна рада. Између осталог, директорка Шарац написала је: „Поводом организовања активности у улози домаћина Осмог литерарног конкурса "Павле Бакић 2022" у нашој школи је формирана Комисија од три члана: наставница историје Слађана Беговић, наставница српског језика Миланка Милачић и наставница руског језика Љиљана Дражић. Комисија се определила за тему "Павле Бакић - наша прошлост и путоказ". На конкурс у нашој школи пристигло је 14 радова ученика од петог до осмог разреда. Пристигли радови су одговорили на задату тему. У награђеним радовима се наводе историјски подаци, али и јасна повезаност прошлости и будућности, прожета ученичким доживљајем лика и дела Павла Бакића. Такође, радови су прожети емоцијама, од поноса до благог разочарања. Понос да је на нашим просторима живео борац за своју земљу и правду, до разочарања да је скоро непознат ширем аудиторијуму. Ученици су у својим радовима исказали значај познавања историје и потребу постојања Удружења "Павле Бакић".
Слева: Душица Шарац (директорка ОШ «Веља Герасимовић»), Никола Беговић (1. награда), Слађана Беговић (наставница историје, члан комисије), Милена Костадиновић (2. награда) и Кристина Радојичић (3. награда)
Ученицима који су имали најбоље литерарне радове Ново Бакић је, као донатор, у име Удружења «Павле Бакић», уручио скромне новчане награде и захвалнице (чије урамљивање је помогао и Живко Војиновић, аранђеловачки стаклорезац).
Награђени радови ученика ОШ «Веља Герасимовић» у Венчанима на Осмом литерарном конкурсу «Павле Бакић 2022»
На Дворинама су и овог пута, као и увек до сада, били и представници Основне школе «Душан Радоњић» у Бањи. Дошли су чланови Ученичког парламента (Матеја Милић, Хелена Павловић и Павле Дробњак), са својом наставницом (Гордана Митровић, професор српског језика и књижевности), директорком Оливером Ђорђевић и Матеом Стевановићем, из Брезовца, садашњим чланом подмлатка - будућим руководиоцем Удружења «Павле Бакић».
Слева: Матеја Милић, Оливера Ђорђевић, Хелена Павловић, Павле Дробњак, Матеа Стевановић и Гордана Митровић
Иначе, у години која је претходила корона-пошасти, 2019, Гордана Митровић, професорка српског језика и књижевности, је осмислила и са ученицима ОШ «Душан Радоњић» у Бањи реализовала на Дворинама реситале посвећене знаменитој српској песникињи Десанки Максимовић и родољубивој песми Ђуре Јакшића «Отаџбина», као и драмски приказ одласка Павла Бакића са Венчаца 1525. године. Прилог о томе можете видети на нашем порталу на следећем линку: https://www.stvarnost.rs/pavle-bakic/dramski-prikaz-i-resital-za-pavla-bakica
Ове године Бакићевци су додели Повељу «Витез Павле Бакић» дугогодишњем прегаоцу у култури, истраживачу прошлости и колекционару вредних предмета из историје рударства Момчилу Пауновићу, директору Центра за културу на Руднику.
Слева: Ново Бакић, Момчило Пауновић и Драган Тодоровић
-Мома Пауновић је људска величина, која заслужује сваку пажњу и поштовање, јер је својим вишедеценијским преданим трудом и одрицањима сам постигао више него све институције које постоје у култури на подручју Шумадије заједно – рекао нам је Владета Коларевић, председник Скупштине Удружења «Павле Бакић», који је и предложио Момчила Пауновића за највише признање Бакићеваца.
Момчило Пауновић и Владета Коларевић крај спомен-обележја Павлу Бакићу
Ево како је Момчило Пауновић забележио овај догађај на свом фејсбук-профилу:
Извор: скриншот фејсбук-странице Момчила Пауновића, преузето 12. октобра 2022. године
Светозар Николић и Матеа Стевановић, садашњи чланови подмлатка, а будући руководиоци Удружења «Павле Бакић», данас су на Дворинама говорили о Павлу Бакићу и казивали стихове песме Брезовчанке Бранке Максимовић «Човек из снова». Светозар Николић је специјално за Михољданско окупљање на Дворинама написао и своју песму «Шумадија», чије казивање су забележили, између осталог, и новинарка Телевизије «Сунце» Александра Бињовић и сниматељ Вељко Ивковић.
https://www.youtube.com/watch?v=3rqd6w98Kbc
Извор: РТВ «Сунце» Аранђеловац, YouTube, преузето 12. октобра 2022. године