еС
Пред неколико стотина окупљених грађана о могућим штетним последицама одобрених геолошких истраживања племенитих и обојених метала на Руднику говорили су Александар Ненадовић, организатор скупа, Кристина Милошевић, председница организације младих у Горњем Милановцу и Драган Јовановић, председник „Боље Србије“.
После објављивања решења Министарства рударства и енергетике, којим је београдском Привредном друштву „Дунав минералс“ д. о. о. одобрено геолошко истраживање племенитих и обојених метала на планини Рудник, на фејсбук-профилу Драгана Јовановића усталасала се „зелена јавност“ у Шумадији.
Код споменика рудару у центру Рудника окупило се неколико стотина мештана и грађана из суседних општина Тополе, Горњег Милановца, Љига и Аранђеловца
Површина за одобрена геолошка истраживања од 83,94 км2 обухвата делове општина Горњи Милановац, Љиг и Топола, а истражно поље је најближе Босути у аранђеловачкој општини.
Решење Министарства рударства и енергетике број: 310-02-01342/2020-02, од 26. априла 2021. године
Одмах после добијања овог решења на адресу општине Топола, садашњи председник општине Игор Петровић и претходни председник општине Драган Јовановић су отишли у Београд на састанак са Зораном Михајловић, министарком рударства и енерегетике, која је истог дана потписала и потврду у којој је наведено да по одобреном пројекту геолошких истраживања „није планирано извођење ни једне истражне радње на територији општине Топола за истражни период од 3 године“.
Потврда Министарства рударства и енергетике број: 310-02-01342/2020-02, од 18. маја 2021. године
Како заштита животне средине постаје све важнија тема у нашем друштву потврђује и данашње присуство Небојше Зеленовића, некадашњег успешног градоначелника Шапца, на данашњем протестном скупу на Руднику. Зеленовић је лидер политичког програма „Зелени договор за Србију“, коме је приступило 28 организација које делују у 60 општина у Србији.
Качерци показали забринутост због најављених површинских геолошких истраживања
-Деценијама се на Руднику обавља подземна, јамска, експлоатација руде олова и цинка, чланови наших породица живе од тога и ту ништа није спорно, али ми не знамо ко то још планира да отвара руднике на нашој предивној планини, па очекујемо да ће и представници Министарства рударства и енергетике да дођу овде на Рудник и да нам ближе објасне све у вези ових одобрених геолошких истраживања – рекли су нам Рудничани са којима смо данас разговарали.
Владета Коларевић, председник Скупштине Удружења „Павле Бакић“ са младим Крагујевчанима у центру Рудника
Представници Удружења „Павле Бакић“ данас су подржали протестно окупљање грађана Рудника, који желе да спрече било какве штетне активности по животну средину у будућим данима на целој планини Рудник. Драган Тодоровић, председник Управног одбора Удружења „Павле Бакић“ уручио је Александру Ненадовићу, организатору скупа „Подршку Рудничанима“.
„Подршка Рудничанима“ Удружења „Павле Бакић“, број: 02-244, од 29. маја 2021. године
Ево и шта је у разговору са председником аранђеловачког Удружења „Павле Бакић“ на Руднику забележила Јованка Николић, новинар-уредник и власник крагујевачког портала „Глас Шумадије“:
https://www.youtube.com/watch?v=IedJZwXc6-g
Извор: Портал „Глас Шумадије“ Крагујевац, YouTube, преузето 29. маја 2021. године
Како су новинари портала „еСТВАРНОСТ“ сазнали од организатора скупа на Руднику следеће окупљање планирано је да буде одржано 6. јуна у Коштунићима, уз присуство стручњака у области рударства и геолошких истраживања.
Разјашњавање свих детаља у вези геолошких истраживања, уз прецизно одмеравање користи и штете, је нужно ради доношења примерених одлука локалних заједница о, евентуалној, експлоатацији одређених руда у будућности. Рудничани су послали поруку да не желе да буду само пасивни посматрачи.