Текст и фото: Љ. Стојановић и ДТ
Забележили смо и данашње догађаје у Орашцу - од званичне церемоније до батина, које је добио Иван Ивановић због звиждука и узвика негодовања за време говора Маје Гојковић, председнице Народне скупштине Републике Србије.
Новинар Интернет портала «еСтварност» и дописник НИН-а из Аранђеловца, Љиљана Стојановић присуствовала је књижевној вечери, одржаној 13. фебруара ове године у Народној библиотеци «Свети Сава» и ево шта је забележила.
Традиционална књижевна награда за родољубиву поезију „Одзиви Филипу Вишњићу“, коју 25. пут на Сретење додељује Задужбинско друштво „Први српски устанак“ у Орашцу, припала је песнику Манојлу Гавриловићу из Београда. У образложењу награде пише да се она додељује „за аутентичан и симболичан поетски израз савремене родољубиве одређености, која домаћом материјом и матерњом мелодијом животвори богатство песничких слика, древних визија и архетипских знамења из завичајне обичајности, националне повести и из народног лирског, епског и митолошког фонда, по чему је достојан следбеник песника буне“.
Гавриловићу је награду доделио жири у саставу: академик Матија Бећковић (председник) и чланови, академик Милосав Тешић, Драган Лакићевић, Владимир Јагличић и др Иван Златковић. Она ће Гавриловићу, након Свете архијерејске литургије, свечано бити уручена на Сретење 15. фебруара у цркви Вазнесења господњег у Орашцу.
Истим поводом у Народној библиотеци „Свети Сава“ у Аранђеловцу уприличено је књижевно вече, на којој је о Гавриловићевом песничком стваралаштву говорио књижевни критичар и писац поговора књиге „Српски виногради“, штампане за ову прилику у издању Задужбинског друштва „Први српски устанак“ у Орашцу - Драган Лакићевић.
Љубитељи поезије уживали у књижевној вечери посвећеној лауреату овогодишње награде «Одзиви Филипу Вишњићу»
Лакићевић је у својој анализи, на примеру појединачних Гавриловићевих песама, указао на наслеђе из којег долази Гавриловићева поезија, из лирских, епских и митолошких дубоких слојева којих ни сам песник није био свестан, „али музика његове лирике дочаравала је те светове из древне традиције наших предака“, истакао је Лакићевић. Он је притом нагласио да његово песничко родољубље није експлицитно, већ да долази са маргина фино уплетених стихова посвећених завичају.
Манојле Гавриловић је рођен 1945. године у Бјелуши код Ариља. Звршио је Филолошку факултет у Београду. Био је главни и одговорни уредник радија Студентски град и управник Народне библиотеке „Петар кочић“ у Београду. Објавио је шеснаест збирки песама, а његови стихови су преведени на 11 језика. Добитник је „Вукове награде“, награде „Милан Ракић“, „Повеље за животно дело“ Удружења књижевника Србије и још 15 значајних признања и тридесетак награда на књижевним конкурсима. Од пре 18 година ужива статус истакнутог уметника.
Досадашњи добитници награде „Одзиви Филипу Вишњићу су: Танасије Младеновић, Матија Бећковић, Стеван Раичковић, Миодраг Павловић, Слободан Павићевић, Љубомир Симовић, Милован Данојлић, Слободан Ракитић, Рајко Петар Ного, Драган Колунџија, Ђорђе Николић, Драгомир Брајковић, Добрица Ерић, Петар Пајић, Милосав Тешић, Ђорђе Сладоје, Драган Лакићевић, Владимир Јаглачић, Ранко Јововић, Милена Марковић, Ђорђе Нешић, Крстивоје Илић, Мирослав Максимовић и прошлогодишњи добитник Драган Хамовић.
После извештаја Љиљане Стојановић са књижевне вечери, одржаној поводом додељивања награде «Одзиви Филипу Вишњићу», на данашњој свечаности у Орашцу поводом Сретења, државног празника Републике Србије, публика (многи пристигли аутобусима ван Аранђеловца) се углавном одазивала аплаузима (слушајући званичнике Републике Србије и Републике Српске), а због звиждука и узвика негодовања (док је говорила Маја Гојковић, председница Народне скупштине Републике Србије) Иван Ивановић, председник Српског народног покрета «Наши» у Аранђеловцу – добио је батине (изгледа јаче, него његови чланови и присталице), уз вређање и псовање неколико десетина оних, који су аплаудирали и клицали изговореним речима званичника.
Узвици негодовања дела окупљених чули су се и у директном преносу на другом програму РТС (додуше, нису били гласни као прошле године, приликом говора председнице Владе), поготово на почетку обраћања Маје Гојковић. Погледајте шта су са данашње прославе дана државности Републике Србије у Орашцу забележили новинарка ТВ «Сунце» Александра Бињовић и сниматељ Иван Живановић.
https://www.youtube.com/watch?v=3IcL9FviGV8
(Извор: РТВ "Сунце" Аранђеловац, YouTube, 15. фебруар 2020. године)
Због преседана који се први пут десио на Сретење у Орашцу, да грађани који су незадовољни политиком Владе због звиждука добију батине, и то цивилних лица («спонтано» окупљених баш око Ивановића и присталица покрета «Наши») у присуству полиције и других припадника обезбеђења различитих нивоа! у подневним сатима усијале су се друштвене мреже, међу првима се саопштењем огласила Група грађана «Прави пут» у Аранђеловцу:
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ГРУПЕ ГРАЂАНА "ПРАВИ ПУТ" АРАНЂЕЛОВАЦ
Поводом данашњег физичког напада на Ивана Ивановића, председника аранђеловачког Српског народног покрета „Наши“, на манифестацији у Орашцу поводом обележавања Сретења као државног празника, приликом говора Маје Гојковић председнице Народне скупштине Републике Србије, Група грађана „Прави пут“ најоштрије осуђује физички напад батинаша на Ивана Ивановића.
Посебно осуђујемо изостало реаговање припадника обезбеђења, који нису реаговали и спречили физичко малтретирање Ивана Ивановића, али и других грађана.
Против организатора прославе дана државности у Орашцу Група грађана „Прави пут“ ће поднети кривичне пријаве против НН лица због физичког напада на Ивана Ивановића и присталице Српског народног покрета „Наши“, уз изостало реаговање полиције, чији је основни задатак да штити све грађане, без обзира на политичко опредељење и начин његовог испољавања, односно јавног иступања и деловања.
Сматрамо да су прекршени и члан 148. Кривичног законика (повреда слободе говора и јавног иступања) и члан 152. Кривичног законика (спречавање политичког, синдикалног и другог удруживања и деловања), па ће и то бити обухваћено кривично пријавом Групе грађана „Прави пут“.
Батине које је на данашњем Сретењу у Орашцу добио Иван Ивановић биће врућа тема и наредних дана, а да ли ће и како ће реаговати надлежни државни органи правовремено ћемо Вас обавештавати.
Очигледно, политичари звиждуке не воле (показало се то и поводом недавно објављеног текста Марине Благојевић о звиждуцима у селу Прогореоци у аранђеловачкој општини). Али, ни грађанима уопште не прија дисциплиновање батином (која одувек има два краја, а и историја устанака и буна је то показала), зато што звижде и узвикују док политичари држе говоре.
Поготово народу ни мало не паше када се батинање чини према «моделу» данас примењеном у Орашцу! Поготово через тога што је јасно да би многи желели да тако нешто постане пракса за ућуткивање неподобних (изгледа да су заборавили да је друг Тито умро пре четири деценије, те да је и вербални деликт давно укинут), па би и да поруче: «Нека се спреми...!?»
Елем, овогодишње сретењске свечаности сутра ће бити завршене традиционалним шаховским турниром и промоцијом књиге «Буковичка црква».