Љ. Стојановић
У Малој галерији у Аранђеловцу можете погледати занимљиву изложбу фотографија студената Факултета примењених уметности у Београду.
Петоро младих аутора изложило је црно-беле фотографије аутопортрета и разних призора са улица, околине у којој проводе време или других мотива који су привукли њихову пажњу, што је, иначе, био и њихов студијски концепцијски задатак.
Занимљиво је да су све фотографије снимљене на „старински“ начин, аналогном методом, што подразумева снимање одговарајућим фото-апаратима, потом развијање филмова и израду фотографија у мрачним коморама, са одговарајућим осветљењем. То је, заправо, како је истакао Милош Миловић, један од аутора, био начин да се студенти боље упознају са могућностима те старије технике, која се много не изучава на факултету, а која пружа сасвим другачије могућности у истраживачком смислу.
Тако су на изложби Андреа Братић, Андријана Вукајловић, Милош Миловић, Теодора Крунић и Ива Штављанин изложили веома занимљиве фотографије, међу којима има и оних у којима се инсистира на однос светло-тамно. Тај призвук уметничке фотографије, а не само дукументарне, поготово што понеки студент-фотограф хоће у визер да издвоји из целине детаљ пресудног контраста или узрок хармоније, обећава да ће ови млади људи, уколико буду упорни у свом истраживачком раду, себи, а и другима, отворити капије за другачији поглед на свет.
Не знајући прави узрок зашто је ова изложба отворена баш у Аранђеловцу, питали смо за «еСтварност» Милоша Миловића и били изненађени његовим одговором да је он пореклом из Аранђеловца, да се ту родио и да је његов отац Никола као свештеник службовао у цркви Светог Петра и Павла.
Изложбу „Аналогни моменти“ организује Удружење ликовних уметника Аранђеловца, а они који синоћ нису могли да дођу - у прилици су да погледају изложбу до 21. октобра.