ДТ
У Основној школи „Карађорђе“ – одељене у Липовцу код Тополе синоћ отворена изложба радова учесника 51. сликарске колоније: Анке Стојановић, Радмиле Раде Јокић, Ђуре Лубарде, Владимира Стјепановића Габелића, Здравка Вучинића и Срђана Срећковића.
Љубитељи ликовне уметности обрадовали су се овогодишњем квалитетном сазиву једне од најстаријих сликарских колонија на Балкану. Друга половина првог века трајања начета је пажљивим избором реномираних сликара, али и брижљивим старањем о свим неопходним активностима за успех ове манифестације. Уз мештане Липовца, који су и овог пута потврдили традиционално шумадијско гостољубље, као и представнике локалне власти Тополе, подржаваоце уметничке манифестације, најзаслужнији за организацију 51. сликарске колоније је Срђан Срећковић (49) из Тополе. Дипломирани је историчар уметности (има и диплому Економског факултета) Универзитета у Београду, своје слике је излагао на 120 самосталних и заједничких изложби и учестовао на 100 колонија у земљи и иностранству, а Срећковић је и добитних вредних међународних награда: 2006. у Прагу за модерну европску уметност и 2007. у Бриселу за допринос европској култури. И што је занимљиво – обавља и послове саветника у структури власти општине Топола, али као волонтер илити – без икакве новчане накнаде.
Најава 51. сликарске колоније у Липовцу (извор: скриншот, фејсбук-страница Срђана Срећковића, преузето 19. августа 2023. године)
Почетак седмодне 51. сликарске колоније у Липовцу, на Преображење Господње 19. августа, забележен је и на фејсбук-страници Општине Топола.
Информација о отварању липовачке светковине ликовне уметности (извор: скриншот, фејсбук-страница Општине Аранђеловац, преузето 20. августа 2023. године)
Синоћ су се испред одељења Основне школе „Карађорђе“ у Липовцу сабрали сликари, мештани Липовца и представници локалне власти из Тополе. Присетили су се и Живадина Михаиловића, познатијег као Жика Муштикла (Липовац 1935 – Београд 2020), дародавца обнове школске зграде, коме се није дало и да изгради још два апартмана у школском дворишту за смештај учесника ликовне колоније.
Поглед на школско двориште у Липовцу, уочи отварања 51. сликарске колоније
Изложбу радова учесника 51. сликарске колоније отворио је Мирко Радовановић, заменик председника општине Топола, уз указивање на значај ове уметничке манифестације и за развој сеоског туризма у Липовцу и Општини Топола. –Општина Топола ће наставити да пружа подршку липовачкој сликарској колонији и у наредном периоду. Захваљујући ликовној уметности у Липовцу чуло се по лепом о нашем крају, а имамо и изузетно вредну збирку од око 700 радова насталих у протеклих пола века – рекао је Радовановић.
Детаљ са отварања изложбе радова учесника 51. ликовне колоније, слева: сликари Ђуро Лубарда, Анка Стојановић, Здравко Вучинић, заменик председника СО Топола Божидар Павловић и заменик председника општине Мирко Радовановић
После отварања изложбе и обраћања присутних - који су казивали о значају унапређивања липовачке манифестације и њеног утицаја на развој културе и туризма и то како на подручју Тополе, тако и суседног Аранђеловца – посетиоци су разгледали радове настале на овогодишњој сликарској колонији.
Слика Анке Стојановић (фото: Срђан Срећковић)
-Имали смо одличне услове за рад у овиру ове ликовне колоније, упознала сам и своје колеге сликаре из Општине Топола, а посебно је била интересантна радионица са ђацима, који су били заинтересовани за ликовну технику – рекла нам је Анка Стојановић, сликарка из Лазаревца.
Слева: Анка Стојановић и Жељко Ђорђевић
-Сад је у нашој кући боравила уметница Анка Стојановић, били смо домаћини око 60 сликара, а први наш гост 1973. године био је сликар Влада Суботић. Поносимо се нашом породичном галеријом, у којој се налази тридесетак слика, које смо добили на поклон од уметника чији смо били домаћини – забележили смо речи Жељка Ђорђевића из Липовца.
Слика Ђуре Лубарде (фото: Срђан Срећковић)
Сликар Ђуро Лубарда, синовац чувеног сликара Петра Лубарде (1907-1974), у дворишту школске зграде јавно је захвалио Липовчанима на срдачном гостопримству: -Овде у Липовцу постоји искра која ме је дирнула. То су људи који су нам били домаћини. Због њиховог гостољубља предлажем и да ова манифестација промени назив, од „ликовна колонија“ у „ликовни сусрети“. Овакви сусрети бране људскост и уметност од општег цивилизацијског суноврата коме смо сви изложени, а посебно култура и просвета, па предлажем да убудуће учествују и предагози, који ће радити са децом – надахнуто је казивао Ђуро Лубарда, који је за данас организовао и посету „Легату Петра Лубаде“ у Београду.
Из каталога припремљеног за изложбу Ђуре Лубарде у Будви 28. септембра 2017. године
О постојању интересовања Шумадинаца за догађаје у култури потврђује око хиљаду прегледа уживо-снимка на фејсбук-страници нашег портала и друштвеним мрежама (у тренутку објављивања овог текста) – синоћњег разговора са Срђаном Срећковићем и Ђуром Лубардом.
Скриншот, фејбук-профил портала „еСтварност“, преузето 24. августа 2023. године
Судећи по решености организатора да липовачки сликарски сусрети буду све бољи и бољи реално је очекивати да ће тако и бити. Поготово ако имамо у виду упорност и друге врлине које красе Срђана Срећковића – јер, кад је још као ученик осмог разреда могао да вози бицикл, и то уназад, 100 км и 700 м (један од ретких Срба који је уписан у Гинисову књигу рекорда), да постане шампион Србије у кик-боксу (сад је успешан кик-тренер) или да као председник Равногорског покрета Србије од 2008-2013. године обезбеди, као седамдесетоструки добровољни давалац крви, 1370 јединица крви за Клинички центар у Косовској Митровици - зашто не би могао да јединственим спортским духом и свим другим способностима упише и ликовне сусрете у Липовцу у каталоге престижних манифестација, не само у култури, већ и у туризму. На пример, да у овиру будуће Јединствене туристичке дестинације Аранђеловац-Топола Липовац буде позициониран као центар развоја виноградарства (не само због осам винарија, већ и због Новака Ђоковића - светски човек, а наш, чији виногради су само на 800 м од школске зграде) сеоског туризма и ликовне уметности Србије.
Овај прилог је објављен у оквиру пројекта који је суфинансиран средствима из буџета Општине Топола, на основу Уговора о суфинансирању пројекта »Топола у срцу» у 2023. години (број Општине Топола: 405-106/2023-05-II, од 7.06.2023. године - број Издавачке делатности "Стварност": 01-130, од 12.06.2023. године). Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.