Аутор: Горан Ковачевић
Захваљујући фотографијама, снимљеним са велике висине из ваздуха, Горан Ковачевић пророчански наговештава својеврсну апокалипсу здраве животне средине у срцу Шумадије.
Ексклузивно, читаоцима Интернет портала «еСтварност», доносимо у овој оригиналној, непоновљивој, фото-репортажи «мрвицу снимака», који болно и снажно, тако верно дочаравају невероватан изглед ЈАЛОВИШТА Рударског басена «Колубара» и одају утисак као да су направљени на некој другој планети, а не на нашој прелепој Земљи, у срцу Шумадије!
У протеклих 12 година, припремајући ексклузивни материјал - непоновљиве снимке из ваздуха (као део културног наслеђа Србије за капиталну фотомонографију, каква не постоји код нас, са свим снимцима сачињеним искључиво из ваздуха, са небеских висина од 500 до хиљаду метара) уверио сам се да нису «најфотогеничнији» пашњаци и ливаде, градови и насеља, шуме и пропланци... већ један застрашујући реликт вишедеценијске безочне експлоатације угља на коповима Рударског басена «Колубара» Лазаревац.
Последица извађеног угља, руде која се не обнавља (попут минералне воде на подручју аранђеловачке општине, на пример) назива се ЈАЛОВИШТЕ. Асоцира на етнографаско-антрополошко топонимско наслеђе српског народа, који бежи од јалових ливада, чељади и брава као ђаво од крста.
Подсећа на нешто најгоре и најнепожељније, губавије од најцрње чуме, која чедомори и затире све одреда, а представља резултат рада моћних машина «глодара» који уклањају откривку (некорисну за производњу електричне енергије, изума српског генија Николе Тесле) и «глођу» угаљ, који после технолошког процеса гори у термоелектранама, од којих у домове грађана Србије стиже струја.
Из недара питоме Шумадије после уклањања угља остаје само откривка, која натприродним гомилањем постаје ЈАЛОВИШТЕ.
Премијерно, најављујемо и да је у припреми капитална фото-монографија Издавачке делатности «Стварност», после 12 година ауторовог мукотрпног рада, у којој су на 512 страна великог формата представљени сви значајни делови Србије и Шумадије из ваздуха из готово свих области живота.
Од природних лепота, а и оне које то више нису – попут ових ЈАЛОВИШТА, преко културно-историјских споменика, храмова српске православне цркве, спортских објеката, река и језера, сеоских мотива и пољопривредних радова до привредних субјеката и гиганата српске привреде.
Ова фото-монографија представљаће не само издавачки подухват године, већ ЕПОХАЛНИ ИЗДАВАЧКИ ПОДУХВАТ, невиђен од 1494. године, када се појавила прва штампана књига на српском језику "ОКТОИХ ПРВОГЛАСНИК". Наиме, биће то прва и једина књига, односно фото-монографија у историји српског народа, са фотографијама снимљеним искључиво из ваздуха.
Тако нешто у Србији до сада још није виђено.