ДТ
Бесправна сеча шума, крађа трактора и имовине у сеоским домаћинствима на подручју аранђеловачке општине у протеклих осам година огорчила више од 250 домаћина.
-Није храст чачкалица, па да не може полиција и тужилаштво да пронађе лопове. Имам 62 године, у иностранству сам радио три деценије и дошао да проведем пензионерске дане у Аранђеловцу и Горњој Трешњевици у уживању са породицом, родбином и пријатељима. Уместо тога од васкршњих празника 2019. године до данас узалуд тражим правду. „Заветници“ су нас подржали прошле године када смо се обратили јавности, али до данас није пронађен ни један трактор, нити посечено дрво или бар казан за печење ракије – рекао нам је Радомир Божић са којим смо прошле седмице разгледали шуме на брдским висовима између Горње Трешњевице и Војковаца.
Оштећени грађани су искористили присуство министра унутрашњих послова Небојше Стефановића, који је 13. јуна 2018. године дошао на отворање новог погона „Бекамента“ у Бању, и лично су му уручили писмо са потписима осморо грађана.
Допис оштећених грађана уручен Небојши Стефановићу, министру унутрашњих послова, 1. јуна 2018. године
-Увек је било крађа у сеоским домаћинствима, али ситних. Нестане нешто од алата, чули смо за неколико тримера да је украдено. Али учестале крађе трактора, којих је седам „променило власника“ само 2014. године и другог вредног алата и опреме, и то у вредности од око 20.000 евра само у једној крађи, не памтимо да је раније било – говорили су нам мештани Горње Трешњевице, Мисаче и Брезовца са којима смо разговарали претходних дана.
Радомир Божић се придружио захтевима оштећених мештана из неколико аранђеловачких села, па су наставили заједничку потрагу за правдом и истином. –На Васкрс 2019. године видео сам у мојој шуми на Андриној коси да су ми посечена три храста. Поднео сам пријаве надлежнима против НН крадљивацац, давао изјаве у полицији и тужилаштву, односио им доказе и указивао на могуће починиоце. Полиција и тужилаштво су сами усмерили истрагу на лице које је било у затвору и које живи у Венчанима. Општинско јавно тужилаштво ме 1. децембра 2020. године обавестило да је одбацило моју кривичну пријаву против лица које је било „на издржавању казне затвора у Окружном затвору у Крагујевцу у критичном периоду“. Никакве логике није било да је неко дошао из Венчана, како су наводили у истрази помињући име неког човека који нема никакве везе са шумском крађом, да би одсекао три храста, возећи око сто километара у оба правца на релацији Венчани – Војковци-Горња Трешњевица. Очигледно, постоји спрега на релацији: шумари-полицајци-тужиоци, јер како другачије објаснити да годинама не могу да пронађу ни једног крадљивца. ни ко је одсекао и одвезао трупце шуме, ни ко је украо и користи трактор ових осам година, ни ко пече ракију у украденом казану. Да сам знао да ћу овако нешто да доживим по повратку у завичај, где сам направио породичну кућу у Аранђеловцу и реновирао кућу у Горњој Трешњевици, вероватно не бих ни долазио – резигниран је Радомир Божић.
Радомир Божић испред своје куће у Горњој Трешњевици
Прошло је осам година, а није пронађена ни једна украдена ствар. Зато су кивни домаћини одлучили да закуцају на све адресе, ради разговора, а и сами не могу да наброје коме су се све и црно на бело обраћали. Прво су почели са седам потписа, а данас на списку већ имају 250 људи из скоро свих села на подручју аранђеловачке општине који су доживели неку крађу у претходном периоду.
Први потписи оштећених домаћина из села аранђеловачке општине
Док забринути грађани размишљају да ли да сами формирају удружење за заштиту имовине од лопова, или да организују велики протест испред седишта општинске власти у Аранђеловцу, све нас ово подсећа на стара хајдучка времена. Стицајем околности баш је хајдучија цветала на Андриној коси, где су и покрадени храстови Радомира Божића. Некадашњу хајдучију сликовито је описао и Милосав Божић у књизи „Повест, приче, докази“, коју је недавно објавила Издавачка делатност „Стварност“.
Дрва поред пута на Андриној коси у Горњој Трешњевици
Иначе, због одбацивања кривичне пријаве поднете против НН починилаца, Радомир Божић је 12. јануара 2020. године поднео жалбу Вишем јавном тужилаштву у Крагујевцу „због непотпуно утврђеног чињеничног стања“, али је већ 25. јануара те године добио депешу да је његова жалба „неоснована“.
Радомир Божић поред трла које су изградили његови родитељи на трешњевичком вису
-Од овог трла, у које смо током лета довозили ђубриво за њиве и чували стоку, наша родна кућа удаљена је око четири километра. Овде имамо изврсну воду за пиће, коју сам довео до моје куће – рекао нам је Радомир.
Реновирана родна кућа Радомира Божића у Горњој Трешњевици
Упркос бројним обраћањима представницима локалних власти Радомир није добио никакву помоћ приликом поправљања пута који води до његове куће. Упркос слогану општинара „пут до сваке куће“ Радомир Божић је сам финансирао и набавку материјала и ангажовање грађевинских машина, а како је „дочекан“ код председника општине описао је, између осталог у допису који је послао пре годину дана председнику Републике.
Молба упућена Александру Вучићу, председнику Републике, 26. августа 2021. године
-Нема никаквих одјека ни од обраћања председнику Србије, а немам шта ни да очекујем ни од општинских власти. О месној заједници Горња Трешњевица и да не причам, јер нити постоји председник нити Савет села. Погледајте само на шта личи спомен-обележје Првом шумадијском одреду на Лисаћу, нема ни једног Трешњевичанина да дође и покоси остругу и травиљину. А волимо да помињемо како су се наши преци храбро борили против окупатора у Другом светском рату и да је заменик команданта Првог шумадијског партизанског одреда био наш Трешњевичанин Милан Илић Чича. Овакав немар у западним земљама, у којима сам радио и које сам посећивао, нигде нисам видео – с тугом у гласу рече нам Радомир Божић на крају наше „визите“ по шумама и горама, које лопови „проређују“ на своју руку, без икаквих санкција надлежних, који за „заштиту шума и имовине грађана“ примају дебеле плате од народних пара.
Спомен-обележје партизанима Првог шумадијског одреда, које је после скрнављења 2001. године обновљено 19. септембра 2009. године