Љ. Стојановић
Мало ко је очекивао да ће 10. априла, за када је заказана осма седница овог одборничког сазива СО Аранђеловац (прва седница у овој години) тада бити и завршена.
Сумње у њен крај су се још више обистиниле када је настављена 23. маја. Цело радно време је тада требало да се стигне до 10. тачке дневног реда, те је поново, по трећи пут, председник Никола Обрадовић био принуђен да је још једном одложи. На скупштинску расправу и усвајање чекало је још 26 тачака дневног реда, уз одборничка питања приде, чије је читање трајало готово пола сата, уз претходну вишечасовну расправу.
Тај трећи наставак, сад већ по много чему „чувене“, осме седнице СО Аранђеловац завршен је 29. маја у касним поподневним сатима. И то само зато што је 15 тачака дневног реда обједињено, па се није посебно расправљало о разрешењима старих и именовању нових управних и надзорних одбора у друштвеним делатностима.
Та пракса није ништа ново, нажалост, јер је наше вишегодишње искуство у праћењу скупштинских седница показало да се управо та тема само отаљава, као да није реч о врло важним стручним кадровима који организују рад установа у нашој општини.
Изненађење овог трећег наставка осме седнице био је Радиша Павловић из ПОКС-а, који је ваљано „проговорио“ и сваки час се „пео“ за говорницу због одговора на питања која муче мештане забукуљских села. Био је упоран и инсистирао је на одговорима због чега се не поправља мост и асфалтира обилазни пут у Гарашима, најављујући да ће се, ако се то не реши, сељаци из Гараша, Јеловика и Босуте у четвртак, 1. јуна, придружити протесту грађана и опозиције у Аранђеловцу.
Одговор је најзад добио од челника аранђеловачких напредњака Милосава Милојевића који је рекао да није у потпуности упознат са ситуацијом, али зна да су решени неки имовинско-правни односи у вези моста, а да су мишљења око пута подељена, што је Павловић негирао.
Немања Зечевић тражио моменталну оставку председника општине Бојана Радовића
Седница је, иначе, почела у уобичајеном маниру. Не расправом око рада Центра за социјални рад, који је био на реду, већ о повредама пословника о раду скупштине и питањима са прошлих седница на која није добијен одговор. У том налету тражена је и моментална оставка председника Бојана Радовића, јер је на скупштину „довео човека који има потрес мозга само да би имали већину“ (Немања Зечевић – „Заветници“). Том предлогу се придружила и Светлана Ранчић из СПП-а, „јер је власт привремен посао“, али пре свега због тога што нема новца за најосетљивију групу деце која не могу да функционишу без личног пратиоца, који примају мизерну плату од 30 хиљада динара. Али, рекла је она, општина зато има пара за куповину „шкоде“ и персонализоване регистарске таблице.
Тако је отворена Пандорина кутија из које су изашле информације о томе да је Центар за социјални рад „Сава Илић“ добио 2017. године лиценцу за услугу „лични пратилац“, која је истекла и сада ради „на црно“. Иако њена „доживотна директорка“, кадар СПС, располаже буџетом од 700 хиљада евра, не бави се превенцијом већ лечи последице уз помоћ Црвеног крста и полиције, речено је на скупштини (Огњен Зечевић и Немања Зечевић – „Заветници“).
А онда се тема опет отргла контроли и сви су „отишли“ на Вучићев митинг 26. маја у Беграду због две хиљаде динара, колико су митингаши добили да кисну на киши. Због тога су, навела је „Заветница“ Јелена Миљковић, напредњаци „понизили народ“. Она је ту тврдњу поткрепила снимком из Буковика на мобилном телефону.
Председник општине Бојан Радовић је одговорио да је то „ноторна лаж“, што могу да потврде „близу хиљаду људи који су били са нама и који то знају“, нашта је Миљковићева рекла да је управо то што је изговорио председник „ноторна лаж“, јер је „понижен народ“ одведен у Београд и враћен ноћу у три сата кући „за 15 минута најбеднијег говора вашег председника“. И Милојевић је „одговорно тврдио“ да никоме од учесника митинга није понуђен ни динар. „Даћу оставку ако само један човек каже да смо дали новац“, рекао је он.
О црним данима за аранђеловачки туризам
Најдуже и најжустрије се, разумљиво, расправљало о раду Туристичке организације. Чак су одборници 21 пут излазили за говорницу, највише из опозиције.
Тему је поново начела Јелена Миљковић која је констатовала да одборници још увек нису видели новог директора Ђорђа Прокића, као да он има неки проблем да дође на скупштину и притом изнела више података о пословању. Бивша директорка Јелена Миливојевић се осетила прозваном да одмах одговори и рекла је да су забележени „огромни помаци“ у рекламирању Аранђеловца и Буковичке бање. Душан Гавриловић из „Заветника“ је, међутим, оценио како овде све функционише по Марфијевом закону – „све што је могло да се упропасти упропашћено је“ и истакао је да је директорка нелегално потписивала нека документа и после „замрзавања“ њене функције, што би могло бити и кривично дело.
-Одраз туризма гледамо управо у огледалу „Старог здања“ - закључила је Светлана Ранчић и питала да ли се тражи неки нови инвеститор за тај бивши хотел, док је Надежда Прековић („Коалиција са народом“) констатовала да нико пре ове власти није продао део парка, тако да ће СНС „закуцати ексер у туристички сандук Аранђеловца“. И Милан Швабић из „Коалиције са народом“ је констатовао да су дошли црни дани за аранђеловачки туризам, наводећи да је прошле године било скоро 40 одсто мање гостију него годину пре.
С обзиром на то да геометри поново премеравају парк између хотела „Шумадије“ и „Старог здања“ и да је померена градилишна ограда која је раније постављена у граничном појасу где се налази хотел хотел „Шумадија“ и где ће се градити нови хотел на површини од једног хектара и 66 ари, Швабић је питао шта се ту ради, да ли у том послу остаје инвеститор из „Стублина“, да ли ће радови почети 1. јуна и ко је њихов извођач? Одговора није било.
Прича о туризму се полако усијавала да би у једном моменту дошло до врло повишених и ружних тонова између Миливојевићке и Зечевића, који су потпуно надјачали вежбе вокала у Музичкој школи на спрату изнад. За бившу директорку су „Заветници“ рекли да својим изјавама „узнемирава“ одборнике, да „храни свој его“, да је „сујетна“, „фрустрирана и некултурна“, али ни она није остајала дужна, изрекавши тешке оптужбе на рачун породице Зечевић у смислу „да неко неког убија и мучи старце“. Због тога је Огњен Зечевић позвао све органе да се „озбиљно позабаве оним што је изговорено за овом говорницом“.
„Тековине“ осме седнице
За Народни музеј нико није имао нешто значајно да каже, али је зато за Смотру „Мермер и звуци“ речено да десет месеци у години нема никакву програмску активност, да ради само два месеца и да би требало да се припоји Центру за културу. Поново је потегнуто питање запошљавања Дејана Јовановића, грађевинског инспектора, који нема никакве везе са културом и који је у Смотри добио место „техничког лица за пуштање музике“, због чега директорка може да одговара, речено је на скупштини.
Директор Центра за културу Саша Симоновић је изјавио да је аранђеловачки Центар сврстан у један од најбољих центара за културу у Србији. Огњен Зечевић је, међутим, упутио поруку Симоновићу да ће се бавити анализом пословања те установе, јер постоје индиције да су одређене ствари плаћене више него што је реално. –Захтеваћемо одговоре - информације од јавног значаја, а анализом ћемо доћи до потребних сазнања и објавићемо у јавности наше саопштење – рекао је Огњен Зечевић.
Иако критички расположени, опозициони одборници су са неком врстом симпатије (тако нам се бар учинило) упутили замерке Радовану Лукићу, директору општинске Агенције за имовину. Питали су га колико је коштало предизборно реновирање Дома културе у Буковику и која је фирма то извела (спомиње се нелегална радња Негослава Петронијевића), затим којом све имовином располаже општина Аранђеловац и да ли види како она изгледа.
Лукић је одговорио да ће сви написмено добити одговоре, али, силазећи са говорнице замало да настрада, саплевши се о каблове. Иначе, и ауторка овог текста имала је почетком године спотицање на кабловима и „блиски сусрет“ са звучником, што све указује да је много тога почело да се љуља, закандрљује и пада на седницама СО Аранђеловац. А по одборничкој тучи од 10. априла, за коју овдашње тужилаштво још није донело никакву одлуку, овдашња осма седница озбиљно конкурише „тековинама“ осме седнице ЦК СК Србије из 1987. године.
Овде можете да погледате и извештај Телевизије "Сунце" у Аранђеловцу са трећег наставка осме седнице СО Аранђеловац:
https://www.youtube.com/watch?v=Wl-MBKhFdo4&t=158s
Извор: РТВ "Сунце", YouTube, преузето 30.05.2023. године