ДТ
Потписивањем „Договора за слободне и поштене изборе“, од стране др Мирослава Стојановића, председника Отворене грађанске платформе (која окупља око 30 удружења грађана из Србије), у присуству представника београдског „ПроГласа“, бљеснула је данас у Тополи искра слободе и подгрејана нада за слободне и поштене изборе у Србији.
Представнике тридесетак удружења и група грађана из Србије (која имају своје одборнике у локалним скупштинама) чланови председништва (Мирко Јевтић – ГГ „Нови људи боља Топола“, др Братислав Чеперковић – УГ „Врњачка иницијатива“, др Мирослав Стојановић – ГГ „За Крагујевац – Знамо се“ и др Жарко Тодоровић - ГГ „Најбоље за Пирот“) су упознали са организационом структуром и активностима Отворене грађанске платформе „Глас Србије“ у протеклих годину дана.
Са оснивачке скупштине Отворене грађанске платформе „Глас Србије“, одржане 9. априла 2023. године у Крагујевцу (текст објављен на порталу Н1, линк: https://n1info.rs/vesti/formirana-otvorena-gradjanska-platforma-glas-srbije/)
Отвореној грађанској платформи после децембарских избора у Тополи приступиле су и група грађана „Нови људи боља Топола“ и „Топола наша земља“, које у скупштини општине Топола имају 15 одборника (од укупно 41-ог одборника, што представља 35 одсто), што је највећи број одборника група грађана, односно њихово процентуално учешће, у локалним скупштинама на подручју Србије. Данас су ове две тополске политичке групације биле добри домаћини, како то и бива код Шумадинаца, својим колегама из тридесетак општина и градова Србије.
Представници удружења и група грађана из целе Србије у сали биоскопа у Тополи
Данашњем скупу присуствовали су и грађани Тополе, који су информације о овом скупу могли да сазнају на апликацијама у сопственим мобилним телефонима, на порталима и друштвеним мрежама.
Најава суботњих дешавања у Тополи на крагујевачком порталу „Глас Шумадије“, скриншот, преузето 13. априла 2024. године
Овај догађај био је повод и за бројне објаве на фејбук-профилима и другим друштвеним мрежама.
Са фејсбук-странице Радослава Ћатића, из Маслошева, скриншот, преузето 13. априла 2024. године
Са фејсбук-странице Мирка Јевтића, председника ГГ „Нови људи – боља Топола“, скриншот, преузето 13. априла 2024. године
После стихова Алексе Шантића „Остајте овдје“, које је рецитовала тополска средњошколка Магдалена Станић, почео је и централни догађај – трибина „Децентрализација Србије, услов њеног развоја и будућности“ и панел-дискусија „Актуелни политички тренутак у Србији“ са представницима „ПроГласа“ из Београда. које су у Тополи престављали: Светлана Цеца Бојковић, глумица, Биљана Степановић, новинар, уредник часописа „Нова економија“ и генерални директор „Бизнис инфо групе“ и Петар Пеца Поповић, музички новинар, публициста и књижевник.
Са скоро двочасовне трибине и садржајне панел-дискусије издвајамо кључне ставове говорника.
Др Жарко Тодоровић, ГГ „Најбоље за Пирот“: -На изборима 2020. године добили смо 13 одборника у скупштини Пирота, обећали смо бирачима да ћемо учинити све да управљају са 80 одсто пореза на имовину, а до сада смо остварили да управљју са 35 одсто тог пореза. Др Мирослав Стојановић, ГГ „За Крагујевац – знамо се“: -Децентрализација је важна тема, јер не може један човек да одлучује о свему. Битно је и повезивање и сарадња са регионима у Европи. Др Братислав Чеперковић – УГ „Врњачка иниццијатива“: -Данас у Србији све одлуке доносе бахати људи, који се у локалним срединама понашају као шерифи. Нажалост, више не постоје варошице које су описивали Милован Данојлић, Милисав Савић и други наши књижевници. Весна Јерoтијевић – ГГ „Глас за Чачак“: -У нашим школама, где и ја радим као учитељица, директори су партијски кадрови, а партија поставља и школске одборе. Зато у школству и имамо деспотски систем управљања у коме се министарство просвете ништа не пита. Нема демократског друштва без образовања за демократију.
И представници домаћина, група грађана „Нови људи боља Топола“ и „Топола наша земља“ имали су језгровите поруке. Мирко Јевтић: -Свесни смо значаја изградње путева, али смо против уништавања винограда, воћњака и ораница за изградњу непотребних „кракова“ државног пута „Вожд Карађорђе“ на подручју општине Топола. Размена идеја и искустава између група грађана и удружења, која учествују у локалној власти у Србији, изузетно је важна, као што је и много битно да локалне средине покажу зубе централизованој власти у Београду. Ивица Карић: -Ми смо потомци Вожда Карађорђа, Петра Добрњца и осталих војвода из Првог српског устанка. „Грудвица снега“ наше борбе против диктатуре и за слободне изборе и слободан живот грађана Србије креће баш одавде. Ничија свећа није горела до зоре. Александар Глишић, „Покрет пољопривредника Србије“: -Ако останемо и без ове преостале домаће производње хране знајте да ћемо бити поробљени. Увозећи све и свашта постали смо као лешинари, јер једемо отпад од хране. Александар Тодоровић: -Србија данас личи на афричку колонију. Просвету воде људи са фалсификованим дипломама. Здравство готово да више не постоји. Ово што ми сад радимо јесте права борба за опстанак.
Гости из Београда, представници „ПроГласа“, подржали су рад Отворене грађанске платформе „Глас Србије“, коју су данас прихватили као саставни део сопствене организације, али са пуном аутономијом деловања „Гласа Србије“. Светлана Цеца Бојковић: -Долазак на овај скуп у Тополу баш ми је пријао. Чула сам толико храбрих и племенитих речи часних људи, који се у малим срединама боре за узвишене вредности, права човека и грађанске слободе, међу којима су и слободни избори. Много ми је значио овај боравак у „бази“, како се некада говорило. Петар Пеца Поповић: -Нас је окупила забринутост ониме што се догађа у Србији. Нас четрнаесторо окупило се 7. новембра, како бисмо охрабрили људе да изађу на изборе 17. децембра, јер смо рачунали на то да што већа излазност бирача директно утиче на успех опозиције. Током изборне кампање обишли смо 19 градова у Србији. Да живимо у неслободном друштву илуструје и то што смо ми наш проглас објавили у подне, а већ после пола сата почела је наша сатанизација. Желим да будем сахрањен у нормалној Србији. После овог искуства ми нема морално право да позовемо људе да учествују на новим изборима под истим условима. Упоредимо Карађорђеву Тополу из Првог српског устанка, који је овде изградио свој град, у који су долазили људи из ослобођених делова Србије, али и из оних делова који још нису били ослобођени. Мене овај данашњи скуп подсећа на то време. Биљана Степановић: - Дванаест година се борим против ове власти. Ова стравична медијска блокада онемогућава људе да чују нешто друго. Срећом да постоји Интернет, портали и друштвене мреже. Пре 12 година Србија је дуговала 15 милијарди долара, сад је дуг већи од 30 милијарди долара, а само за ЕКСПО 2027. године спремају нам ново задужење од 17 милијарди долара! Све ће те дугове враћати наши унуци и праунуци. А шта ће они говорити о нама?
др Братислав Чеперковић чита текст „Договора за слободне и поштене изборе“
Ево и документа који је данас потписан у Тополи:
„Договор за слободне и поштене изборе“, с потписом др Мирослава Стојановића, председника Отворене грађанске платформе „Глас Србије“