ДТ
После блокаде саобраћајнице Аранђеловац-Брезовац, 1. априла, мештани Бање решени да истрају у борби против штетне експлоатације мермера и мермерисаног кречњака на Венчацу. Запао им је „трн у око“ због актуелног рударење на „Кречани“, односно лежишту „Виногради“.
Пукотине на кућама у близини Кречане, у подножју Венчаца, подрхтавања тла због снажног минирања, пресушивање извора воде и облаци прашине, натерали су мештане Бање да стану на пут свему томе и 1. априла су блокирали саобраћај на путу Аранђеловац – Брезовац, код скретања према „Кречани“ („Виноградима“) и археолошком локалитету „Дворине“.
Сложни Бањанци обуставили саобраћај
Незадовољни прекомерном експлоатацијом мештани Бање обратили су се и инспекцијама и надлежним државним органима. До сада су једино 5. априла добили обавештење из Министарства заштите животне средине (Сектора за надзор и превентивно деловање у животној средини, Одсек за интегрисано загађење), односно од Републичког инспектора заштите животне средине Снежане Јелић, која је 18. марта била на самом лежишту, а од 21 – 25. марта је обавила и канцеларијски надзор у Привредном друштву „Беаз-плус“ ДОО у Аранђеловцу.
Записником број: 918-480-501-00062/2022-18, који је инепекторка написала баш на дан блокаде саобраћајнице, утврђене су „незаконитости у поступању и пословању“ и наложене су мере које је потребно предузети, како би експлоатација била уподобљена критеријумима из студија и одлука приликом добијања еклоатационог права. Мерења буке и прашине потребно је обавити у наредних месец дана, за достављање тражене документације остављен је рок од недељу дана (наш портал је тражио одговоре да ли је та документација и достављена, о чему ћемо Вас, драги читаоци, накнадно обавестити).
-Упркос разним притисцима које трпимо ми од нашег ангажовања за заштиту наших породица, домаћинстава и кућа које смо изградили, нећемо одустати. Ускоро ћемо формирати и Одбор „ЗА СПАС ВЕНЧАЦА“, који ће сачињавати мештани Бање и сви који буду желели да нам помогну. Биће то надстраначки одбор, јер не желимо да наше активности било ко везује само за било коју политичку странку – рекао нам је Александар Секулић, чија је кућа и најближа лежишту „Виногради“.
Александар Секулић, поред туристичког путоказа за скретање према Дворинама
Иначе, на дан блокаде саобраћајнице Аранђеловац – Брезовац са мештанима Бање највише је било чланова „Заветника“, а подршку су дали и представници удружења „Павле Бакић“ и „Радник није роб“. О томе до сада нисмо писали, јер се организовање блокаде поклопило са изборном ћутњом, а судећи по решености Бањанаца ова тема ће све више долазити у жижу јавности.
Бањанци забринути за своје куће, које имају све више пукотина од снажног минирања у лежишту „Виногради“
Удружење „Павле Бакић“, које већ 15 година указује на прекомерну експлоатацију мермера на Венчацу, послало је 10. марта примедбе на план детаљне регулације „Забрежје“ (одговора од Комисије за планове општине Аранђеловац још нема). Једна од примедаба односила се управо на „начин и технологију минирања лежишта мермера и мермерисаног кречњака“, уз указивање да је и за потес на врху Венчаца, у близини манастира Брезовац, елаборатом Рударско-геолошког факултета од 2011. године „предвиђено да експлозив може бити постављен на максималну дубину од 1,3 м и да се екплозија не сме чути даље од 100 метара“. Очигледно, за „начин и технологију“ минирања нико не мари, баш као ни за то што је Венчац све мањи и све нижи. А кад останемо без мермера – крокодилске сузе за „прошлим данима у којима је нестао Венчац“ ништа неће помоћи.
Почетак протеста мештана Бања, који су баш на Дан шале, 1. априла, послали свима поруку „да се ни мало не шале кад је заштита и спас Венчаца у питању“, подсећа и на 2000. годину и прикупљање потписа за петицију Брезовчана против експлоатације „Сенове Лазине“. Бранка Максимовић и Владета Коларевић били су пре 22 године иницијатори ове петиције, која је делимично уродила плодом. Наиме, експлоатације мермера од стране тадашњих неметала је заустављена, али до данас није обављена никаква рекултивација „белих рана“, које сведоче о постојању некадашње шуме и зеленог покривача изнад садашње рупчаге.
-Уморан сам већ од говорења о потреби заштите Венчаца, због чега ми је и кућа каменована на Светог Николу 2018. године. Што се тиче „Сенових Лазина“ остало је осим петиције и других докумената, која сведоче о упорности Брезовчана да се изборе са бахатим инвеститорима „гладних очију“ рекао нам је Владета Коларевић.
Допис Владете Коларевића Извршном одбору Скупштине општине Аранђеловац, од 24. јануара 2001. године
Неме и глуве, на све вапаје угрожених житеља села око Венчаца, остале су и све наредне власти. Једино је закључком огласила Скупштина општине Аранђеловац од 10. октобра 2014. године, али је и тај закључак остао мртво слово на папиру. Штавише, невиђена експлоатација мермера десила се управо после тог закључка, у минулих осам година.
Закључак СО Аранђеловац, број: 06-743-1/2014-01-2, од 10. октобра 2014. године
Шта ће и да ли ће нешто у заштити остатка Венчаца учинити нова власт, после избора одржаних 3. априла, ускоро ћемо сазнати. Уколико Социјалистичка партија Србије (са седам одборника, од укупно 41-ог одборника у аранђеловачкој скупштини) „да инфузију“ напредњацима (имају 19 одборника) вероватно ће се све наставити по старом и Венчац ће добрим делом бити поравнат са потесом Травно поље (висине 440 м, а један од врхова Венчаца који је имао 658 метра више и не постоји).
Као да су и животиње подно Венчаца почеле да се чуде тужној судбини древне планине
Уколико, пак, социјалисти са својих седам одборника одлуче да спасу Венчац, а тиме и свој образ од непочинстава причињених Венчацу (друго и да не помињемо), па да заједно са 15 одборника опозиције формирају већинску власт у СО Аранђеловац, родиће се и трачак наде да Венчац ипак неће тако брзо нестати. Што јес' јес' – на потезу је СПС!
Ево шта су на Венчацу 1. априла забележили новинарка Телевизије "Сунце" Маја Томковић и сниматељ Иван Живановић у прилогу, који је на Јутјубу до данас видело 6.900 људи.
https://www.youtube.com/watch?v=Y3ljF4CsAms
Извор: РТВ "Сунце" Аранђеловац, YouTube, преузето 8. априла 2022. године