АТ
Аранђеловачко Основно јавно тужилаштво наложило полицији да обави увиђај и ангажовало вештака Националног центра за криминалистичку форензику из Београда да „изврши преглед лица места и утврди узрок пожара“.
После само пет дана од захтева нашег портала, упућеног у ноћи када је горело „Старо здање“, добили смо одговор од Основног јавног тужилаштва у Аранђеловцу о предузетим мерама за утврђивање узрока пожара у коме је изгорео део крова.
Обавештење Основног јавног тужилаштва у Аранђеловцу, ПИ.бр.04/22, од 28. марта
Од Полицијске управе у Крагујевцу одмах смо добили обавештење да су наша питања, са захтевом за достављање урађених докумената у вези пожара на „Старом здању“, прослеђена на надлежност Сектору за ванредне ситуације МУП у Крагујевцу. Одговор и записник из тог сектора још нисмо добили.
Од Основног јавног тужилаштва у Аранђеловцу данас смо обавештени да је Полицијску станицу у Аранђеловцу овдашње тужилаштво ангажовало за обављање увиђаја на „Старом здању“, како би била прикупљена обавештења „од користи за успешно вођење кривичног поступка“. Подсетимо, у ноћи док је горело „Старо здање“ Удружење „Павле Бакић“ је поднело кривичну пријаву против „НН починилаца изазивања пожара у некадашњем хотелу „Старо здање“ у парку Буковилке бање у Аранђеловцу и Бојана Радовића, председника општине Аранђеловац због сасвим извесне сумње да је починио кривична дела злоупотреба службеног положаја и несавестан рад у служби“.
Обавештење Основног јавног тужилаштва у Аранђеловцу, ПИ.бр.05/22, од 28. марта
Као што видите, тужилаштво од полиције још увек није добило записнике и службене белешке у вези пожара на „Старом здању“ од 22. марта, а још није урађен налаз судског вештака Националног центра за криминалистичку форензику у Београду.
Да ли ће власт (локална и републичка) бар урадити препокривање крова до следеће зиме? Краљевска банска управа је за само годину дана доградила „Старо здање“ 1939. године (изградњом дела према градској улици, са преуређењем кухиње и подрума), али тада смо имали озбиљну државу и озбиљне кадрове, како у струци, тако и у политици.
Извод из увода „Старо здање – симбол и сведок историје Аранђеловца“ књиге „Доградња Старог здања за време Дунавске бановине (1929-1941) – избор из докумената“, страна 14
Иначе, о доградњи „Старог здања“ избор архивских докумената за књигу је приредио Драган Тодоровић, а издавачи су 2019. године били „Стварност“ Аранђеловац и Архив Војводине у Новом Саду.
Насловна страна књиге „Доградња Старог здања за време Дунавске бановине (1929-1941) – избор из докумената“ (41 од 500 докумената са 5.000 страна, прикупљених од 1985-1989. године)
Прошле суботе грађани Аранђеловца, окупљени испред „Старог здања“ на позив неформалне групе „Очистимо Аранђеловац“, припретили су председнику општине (који их је већ једном преварио, када су му 1. јуна 2018. године уручили петицију са 3.992 потписа грађана Аранђеловца ради враћања заштите споменика природе на целој површини парка, а он ништа није ни предузео да би се то и десило у протекле скоро четири године) да ће разапети шаторе и „камповати“ испред зграде општине Аранђеловац, уколико до наредне суботе (баш на дан уочи избора) не „запечате“ – односно не затворе све отворе на којима не постоје рата и прозори на „Старом здању“.
Судећи по изјавама надлежних за сада је једино извесно да ће установе заштите споменика културе припремити предлог да „Старо здање“ добије заштиту као културно добро од изетног значаја. То неће убрзати санацију и реконструкцију симбола Аранђеловца, јер још увек није познат ни пројектни задатак (икао је председник општине пре више од три године формирао комисију баш за израду пројектног задатка, али се комисија до данас ниједном није ни састала), не зна се ни да ли ће зграда са стогодишњом традицијом хотелске делатности и даље бити хотел или нешто друго: некаква недефинисана градска (јавна) кућа или нешто друго!?
На те кључне одговоре власник (општина Аранђеловац) нема јасне и гласне одговоре, али је зато председник општине (вероватно у жељи да „изиграва“ Шерлока Холмса) јавно обзнанио како је „пожар подметнут“ и то баш „десет дана пред изборе“! Само је још фалило да изусти и како је опозиција „подметнула пожар“. Ко ће пожелети и да „спали“ гласачке листиће после предстојећих избора 3. априла – ускоро ћемо сазнати!? Листиће свако, незадовољан резултатима избора, може да „спали“ и да за то кривично одговара, али нико не може да избрише брљотине власти из претходног десетогодишњег периода!