еС
Више силом него милом ускоро ће се план детаљне регулације парка Буковичке бање наћи и пред одборницима СО Аранђеловац?
Јуче је секретар Комисије за планове СО Аранђеловац доставио подносиоцима примедаба у поступку поновљеног јавног увида, Привредном друштву „Амасис“ Београд и Удружењу „Павле Бакић“ Аранђеловац доставио „Извештај о поновљеном јавном увиду за део Нацрта плана детаљне регулације за Споменик природе „Парк Буковичке бање у Аранђеловцу“, број: 06-816-2/2020-01-2, од 21.12.2020. године.
Предлажемо Вам да пажљиво прочитате извештај, па ћете сами схватити да је директор Јавног предузећа „Урбанизам“ Крагујевац смењен и због тога што је обрађивач плана (наведено ЈП „Урбанизам“ Крагујевац) прихватио кључне примедбе, додатно образложене и на јавној седници Комисије за планове 14. децембра прошле године у Дворани „Парк“. Најважнија усвојена примедба односи се на обуставу израде ПДР-а парка Буковичке бање,све док се не врати заштита на целом парку и не укине Уредба из 2015. године. Међутим, чланови Комисије за планове су имали супротно мишљење.
Извештај о поновљеном јавном увиду за део Нацрта плана детаљне регулације за Споменик природе „Парк Буковичке бање у Аранђеловцу“, број: 06-816-2/2020-01-2, од 21.12.2020. године
Иначе, о разлозима смењивања директора ЈП „Урбанизам“ Крагујевац писали су почетком ове године крагујевачки портали, али и медији са националном фреквенцијом. Подсећамо, на порталу „еСтварност“ у категорији АКТУЕЛНО објавили смо неколико текстова, попут: „ЈП „Урбанизам“ Крагујевац раскинуо уговор са „Стублином“ ДОО Стојник о изради ПДР парка Буковичке бање“ 6. јануара; „Експресно смењивање директора ЈП „Урбанизам“ због раскида уговора за израду ПДР парка ББ 7. јануара; „Ко је „подмазао“ свилен-гајтан за директора ЈП „Урбанизам“ у Крагујевцу?“ 9. јануара и „Да ли је нова директорка баш случајно села у фотељу ЈП „Урбанизам“ Крагујевац“ 10. јануара.
Наш портал је затражио и неколико информација од јавног значаја, односно скенираних докумената, која су наведена у Извештају о поновљеном јавном увиду за део Нацрта плана детаљне регулације за Споменик природе „Парк Буковичке бање у Аранђеловцу“, број: 06-816-2/2020-01-2, од 21.12.2020. године:
1. Skenirane uslove - rešenje Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kragujevac broj: 339-01/1 od 6.03.2020. godine.
2. Skenirane uslove - rešenje Zavoda za zaštitu prirode Srbije 03 broj: 019-388/5 od 8.06.2020. godine.
3. Obaveštenje sekretara Komisije za planove SO Aranđelovac od 2.12.2020. godine i
4. Saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kragujevac broj: 1256-02/1 od 4.09.2020. godine.
На питање нашег портала, односно тражење информације од јавног значаја од општине Аранђеловац, које смо упутили 23. децембра прошле године, ни до данас нисмо добили одговор, иако је законски рок од 15 дана истекао баш на Божић, 7. јануара ове године. Питали смо, каратко и јасно:
„Po kom osnovu, odnosno u kom svojstvu i zbog čega, su 21. 12. 2020. godine na zatvorenoj sednici Komisije za planove SO Aranđelovac prisustvovali Bojan Radović (poznat po tome što obavlja funkciju predsednika opštine Aranđelovac) i Anđela Stanišić (poznata kao advokat)?“
Уместо општине Аранђеловац најбољи одговор дао је директор Јавног предузећа „Урбанизам“ у Крагујевцу мр Драган Дунчић, који је свим члановима Комисије за планове СО Аранђеловац 6. јануара послао мејл у коме је, између осталог написао:
„Na poslednjoj sednici Komisije za Planove, koja je sazvana kao zatvorena sednica, kojoj po Zakonu o planiranju i građenju i važećim Pravilnicima, prisistvuju Obrađivač Plana i članovi Komisije, Predsednica komisije je, započela sednicu sa 45 min. zakašnjenja, dozvolila je da, Predsednik opštine g-din Bojan Radović, i advokatica Anđela Stanišić, predstavnik Stubline, i zakonski zastupnik Opštine Aranđelovac i Specijalne bolnice, prisustvuju Zatvorenoj sednici protivzakonito.
Sat vremena, oni vređaju predstavnike Obrađivača, komentarišu stavove i odgovore Obrađivača, koji su uredno dostavljeni u skladu sa Zakonom i Pravilnikom, a za ponovljeni Javni uvid u Plan, vršeći neprimereni pritisak, preteći krivičnim prijavama, itd, a za to nisu imali nikakav pravni, zakonski, moralni osnov, protivno Pravilniku o etičkom kodeksu javnih funkcionera.“
У међувремену је, сад већ бивши директор ЈП „Урбанизам“ Крагујевац покренуо неколико дисциплинских, судских и управних поступака, како против садашње директорке/одговорног урбанисте планског акта парка Буковичке бање Весне Јовановић Милошевић (којој је Дунчић дао отказ, а Градска скупштина Крагујевца је после недељу дана именовала за директора ЈП „Урбанизам“) тако и против Градске скупштине за нелегално смењивање.
И док је Дунчићево смењивање прилично подгрејало политичку сцену у Крагујевцу у Аранђеловцу влада ћутање, како власти тако и опозиције. Нико се ништа не изјашњава о заплетима и перипетијама са планским актом парка Буковичке бање.
Поготово се не оглашавју организатори „Очистимо Аранђеловац“, који су прикупили 3.992 потписа Аранђеловчана да би била враћена заштита на цео парк. Петицију су славодобитно предали 1. јуна 2018. године председнику општине, а то што петиција чами већ две и по године у фиоци не интересује ни „Очистимо Аранђеловац“ ни председника општине. Огласи се и понеки незадовољни грађанин, као недавно М. Николић, говорећи да потписе нису дали да би се миљеници локалне власти бахатили по парку, градећи без дозвола и рушећи културна добра.
Неки кажу да је у вароши под Букуљом увек било мало спремних да јавно саопште свој став, док други веле да „једна ласта не чини пролеће“. Мада, до пролећа има још да попричекамо, па можда буде више „ласта“.