Мирослав Живановић
Објављујемо и трећи, завршни, део из рукописа „Сећања» Милана Мирића, универзитетског професора у пензији.
Објављени текстови на нашем порталу «еСТВАРНОСТ» не могу се наћи ни у једном државном архиву, музеју или образовној установи. Они се већ дуго крчкају у личном архиву универзитетског професора у пензији Милана Мирића (91), који је током протеклих 70 година водио педантне белешке о сваком другу - ученику једне од првих послератних генерација аранђеловачких гимназијалаца и све је остављао далеко од очију јавности.
Слева: Милан Мирић, Марко Тодоровић, Дана Цветковић и Ангелина Јовичић (слева на десно) приликом сусрета матураната 1986. године у викендици Славољуба Живанчевића на Авали (из архива Милана Мирића)
Поводом стогодишњице постојања Гимназије „Милош Савковић“ у Аранђеловцу Милан Мирић је омогућио да се његова „Сећања“ по први пут објаве у неком од медија. Ради лакшег праћења ове својеврсне хронике подсетимо се Мирићеве последње реченице из претходног наставка: „У прилогу ових присећања налазе се спискови мојих другара из осмог разреда, састав Одбора за испите по групама предмета, као и задаци на писменом матурском испиту и списак ученика са постигнутим успехом на матурском испиту, а преузети су из Извештаја за школску 1948/49. годину Потпуне мешовите гимназије Аранђеловац.
Виши течајни испит
Испит је обављен од 11. до 23. јуна. Испитни одбор сачињавали су: председник Петрашин Никитовић, начелник одељења за школе, изасланик Министарства просвете; заменик председника Милорад Поповић, директор гимназије; секретар испитног одбора Миодраг Поповић, професор.
Чланови испитне комисије прве групе предмета (српски језик, руски језик и историја): председник и испитивач за историју Богољуб Тртица, професор; испитивач за руски језик Јован Костић, професор; записничар Зора Песек, наставник. Чланови испитне комисије друге групе предмета (метематика, физика и хемија) председник Вера Поповић, професор; испитивач за математику Сергеј Уљанов, професор; испитивач за физику и хемију Борис Марков, професор; записничар Олгица Манојловић, наставник.
Факсимил извештаја Вишег течајног испита
Теме за испитне задатке биле су, из српског језика: «Наша домовина данас је велико радилиште, на коме неимар-народ ствара срећан живот за себе и будуће нараштаје». Из руског језика: «Из воспоминаниј (успомене) (А. М. Горки)». Из математике: 1. Дате су једначине X 2- 10x+(m+3) и X2 – 14x (m +39)=0 такву вредност за „m“ да једначине имају заједнички корен; наћи тај заједнички корен и поставити квадратну једначину по непознатој “y”чији су корени они корени нађених једначина који нису заједнички. 2. Стране троугла су 9cm , 10cm и 17cm. Троугао се ротира око своје највеће висине. Одредите површину и запремину обртног тела. 3. На параболу у2 = 2x повући тангенту која с правом у=3x-5 захвата угао 450. Одредити једначину и дужину радиус вектора тачке додира. На виши Течјни испит изашло је 73 ученика.
Шездесетогодишњицу матуре сачекало 23 бивша ђака, од којих 17 живи у Београду. У Београду, 12. септембра 2009. године.