Љ. Стојановић
Богатство народног стваралаштва јужне Србије, посебно власотиначког краја, инспиративна је тема сликара Александра Спасића из Власотинаца, који се у Малој галерији у Аранђеловцу представио етно-мотивима, превасходно са народних ношњи.
Одушевљен црвено-црним контрастима са прегача и тканица и дубоким акордима који никога не остављају равнодушним, једноставним, а смелим формама, пафтама и другим оригиналним украсима, па самим тим и јединственим у нашем народном стваралаштву, Спасић је од нас самих сачувaо на својим сликама све оно што више нико од нас готово и не памти.
Једна од слика са изложбе Александра Спасића, са етно-мотивима
Полазиште и инспирацију за своје слике нашао је у прегалаштву једне изузетне личности из тог краја, Христифора Црниловића, сликара, пегагога, истраживача традиционалне културе и колекционара. Имао је надимак Пустоод, као симбол Црниловићеве културне мисије, која је другима била необична и неразумљива. Документарни филм аутора Небојше Илића, с називом ПУСТООД, који је синоћ након отварања изложбе приказан о Христифору Црниловићу, сведочи о несвакидашњем интелектуалцу, који је изузетно познавао дијалекте српског језика. Они су повезани са три комплета шопске, моравске и владарске ношње, које прате народне говоре на терену.
Александар Спасић, портрет (фото: архива Удружења ликовних уметника Аранђеловца)
Осим тога, Црниловић је настојао да Србију приближи Европи и да, истовремено, европској јавности укаже на културно-историјску баштину своје земље. Оставио је иза себе велику етно колекцију која се чува у Манаковој кући у Београду: 2.600 предмета, претежно ношњи и накита са краја 19. и првих деценија 20. века. Да не спомињемо 20.000 хиљада страница писаног материјала, у којима је бележио сваки детаљ уочен на терену, као и скице везова, који су красили разне тканине. У јавности се недовољно зна да су захваљујући њему путем сликарства кренули велики српски сликари Пеђа Милосављевић и Александар Томашевић, али и то да је свој живот завршио у највећој беди у свом родном Власотинцу. Доживео је тужну судбину и нестао је 60-тих година прошлог века са свим својим врлинама и са свим својим заслугама.
Небојша Илић, аутор филма (фото: архива Удружења ликовних уметника Аранђеловца)
Било је потребно време да се културна јавност Србије и Власотинаца поново сете Христифора Црниловића, нарочито у последњој деценији, када су приређиване разне изложбе у његову част, па и ова у Аранђеловцу, инспирисана његовим делом.
Његов суграђанин Александар Спасић је на својим сликама са мером транспоновао неке исечке са разних тканина и приказе другог етнографског материјала, настојећи да народну ношњу и све њене варијанте брижљиво и прецизно пренесе на платно, што је по намери његово дело учинило племенитим.
Изложбу под називом „Дарови“, приређена у организацији Културног центра Власотинце и Удружења ликовних уметника Аранђеловца, посетиоци могу да виде до 1. септембра у Малој галерији.