уторак, 03 октобар 2023

Песници на „Данима Станоја Главаша“ у Глибовцу

Чланова Књижевног клуба „21“ на „Данима Станоја Главаша”

Текст: Д. Јанојлић
Фото: Милован Мићо Петровић

Група песника, чланова Књижевног клуба „21“ у Смедеревској Паланци, одазивајући се позиву организатора  традиционалне етно манифестације „Дани Станоја Главаша“, боравила је у суботу, 3. августа, у Глибовцу  родном селу Карађорђевог војводе и несуђеног српског вожда где је учестовала у званичном програму завршног дана овог културно-спортског  догађаја.

Песницима поменутог Књижевног клуба придружио се и Драгољуб Јанојлић, књижевник и приређивач зборника песама о Станоју Главашу „Шумадијски див“. Он је укратко казао да је зборник настао од песничких исказа неких ранијих поета, као што су били Јоксим Новић Оточанин и глибовачки народни стихотворац Владимир Влаја Милић, чије се име налази у Лексикону писаца Југославије, али и неколицине савремених аутора.

Циљ овог зборника је  да Станоје Стаматовић Главаш уђе у српску књижевност сразмерно  величини његове историјске улоге, посебно у подизању Устанка. Јанојлић је изразио жаљење што се његовој иницијативи није одазвало више завичајних песника, те је организатору манифестације предложио да идуће године распише песнички конкурс на тему имена и дела знаменитог Глибовчанина.

Завршно вече манифестације, заправо њен културно - забавни  део, започела је Тања Радивојевић, члан Књижевног клуба „21“ и Савеза књижевника у отаџбини и расејању, прочитавши из поменутог зборника песму Зорице Грујић Милојевић „Устани Главашу“.  У другом кругу наступа песника, своје стихове о Главашу под насловом „Таквог јунака рађа само српска мајка“, казивао је Милован Мићо Петровић.

Књижевни клуб „21“  на „Данима Станоја Главаша“ представљали су:  Живомир Мића Стевановић, Милко Стојковић, Мирослав Павловић, Илија Веселинов, Ана Миладиновић, Жељко Стефановић, Никола Перић, Милован Мићо Петровић и Тања Радивојевић.

МИСИЈА: Стално указивање на догађаје и личности - значајне за историју и културу народа средишњег дела Шумадије, уз представљање и тумачење садашњих друштвених прилика, а све ради бољег живота у будућности