Д. Јанојлић
Библиотека „Милутин Срећковић“ у Смедеревској Паланци постхумно је објавила књигу „Послови и снови 1“ професора Милутина Срећковића.
У напомени аутора се наводи да је ова књига писана од априла 1993. до јануара 1994. ( први део ) и од априла 1993. до јуна 1994. ( други део ). У троуглу писац – време – дело истраживане су претпоставке уметности њених јунака. Аутор књиге одбацио је фактографију имагинације и у свему се определио за имагинацију фактографије желећи да прича о оном што је лично доживео у контакту са својим јунацима, доследан само својој истини о њиховом животу и делу. Срећковић у овој књизи пише о Десанки Максимовић, Миловану Ђиласу, Танасију Младеновићу, Добрици Ћосићу, Драгану М. Јеремићу, Данилу Николићу и Данку Поповићу.
Поменута библиотека, заједно са општином Смедеревска Паланка, и уз потпору Министарства културе и информисања, објавила је и зборник „Генерал Живко Г. Павловић – сабрани чланци“. Идеја за ову књигу, како наводи њен уредник професор Иван Васиљевић (нажалост, преминуо пре њеног објављивања ) настала је када је прочитао говор Владимира Ћоровића који је он држао пред Вазнесењском црквом опраштајући се од покојника. Истакао је да је још пре Првог светског рата пажњу јавности привукао један изванредно концизан чланак генерала Живка Павловића, објављен у Српском књижевном гласнику „17. јун у Врховној команди“ за време бугарског препада на Брегалници.
У овој књизи, по првобитној замисли уредника, налазе се чланци о генералу и академику Живку Павловићу који су објављени у „Српском књижевном гласнику“. Његова приступна беседа придодата је као природни наставак ономе што је писано о Колубарској бици. Уз шири текст „У спомен генерала и академика Живка Г. Павловића“, објављени су његови текстови преузети из „Српског књижевног гласника“: „17. јун у Врховној команди“, „Колубарска битка“, „Истина о колубарској битци“, „Кумановска битка“, „Пробијање наших трупа кроз северну Арбанију“ и „Избијање на Јадранско море новембра 1912. године“, „Опсада Скадра“ и „Београдска операција“. Ту је и обимна „Библиографија генерала Живка Г. Павловића“, уз фотографије и карте.
Библиотека и општина Смедеревска Паланка издали су и зборник радова „Сто година од балканских ратова“, насталих на научном скупу посвећеном стогодишњици балканских ратова. У њему су прилози наших водећих стручњака који из различитих углова разматрају историју борби за ослобођење и уједињење.
„Овај зборник ће значајно обогатити и проширити наша знања о историји балканских ратова. Захваљујући својој мултидисциплинарности , пружа целовиту и заокружену слику судбоносних догађаја из 1912 – 1913. године. У нашој академској, па и широј јавности овај зборник радова ће, сигуран сам, бити врло лепо прихваћен“, сматра рецензент др Милош Ковић.